Άσκηση σεισμού με την επίβλεψη εθελοντών της Πολιτικής Προστασίας

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού στο σχολείο μας τη Δευτέρα 15 Μαΐου.

Η άσκηση έγινε με συμμετοχή όλων των μαθητών και των δασκάλων του σχολείου, υπό την επίβλεψη έμπειρης ομάδας από  το χώρο της Πολιτικής Προστασίας- Διάσωσης, μετά από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων.

Της άσκησης προηγήθηκαν διάφορες διαδικασίες προετοιμασίας από το σχολείο, που περιελάμβαναν και αγορά κατάλληλου προστατευτικού εξοπλισμού, μετά από υποδείξεις της ομάδας των ειδικών.

Ειδικότερα,  ο Σύλλογος Γονέων ανέλαβε την αγορά κουβερτών προστασίας από το ψύχος, μία για κάθε μαθητή του σχολείου.  Με την ευχή να μείνει » αχρείαστος» ο εξοπλισμός, ο Σύλλογος καταβάλλει κάθε προσπάθεια σε συνεργασία με τη διεύθυνση και τους δασκάλους του σχολείου, να είναι τα παιδιά μας να προετοιμασμένα και  ασφαλή σε ένα κρίσιμο ενδεχόμενο σεισμού.

Ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες και το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας!