Ιούν 16

Το σχολείο μας

«Μόρφωση θα έπρεπε να είναι η διαδικασία του να βοηθάμε τον καθένα ν’ ανακαλύπτει τη μοναδικότητά του, να τον διδάξουμε πώς να αναπτύσσει αυτή τη μοναδικότητα κι ύστερα να του δείξουμε πώς να τη μοιράζεται, επειδή αυτός είναι ο μοναδικός λόγος για να έχουμε κάτι.»

Λέο Μπουσκάλια, Η αγάπη

Μιλώντας για την εκπαίδευση….

Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή του Βότση του Δήμου Καλαμαριάς. Στεγάζεται σε δύο κτίρια, το ένα κατασκευασμένο το 2012 στεγάζει 13 τμήματα, την αίθουσα εκδηλώσεων, το εργαστήριο πληροφορικής, το χημείο & αίθουσα εικαστικών, τα γραφεία διοίκησης και συλλόγου διδασκόντων ενώ το  άλλο είναι τμήμα του παλαιού διδακτηρίου που ανακαινισμένο στεγάζει 4 τμήματα και το γυμναστήριο.

Ιαν 26

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Αγαπητοί γονείς,

Την Τρίτη 30/1/2018 το σχολείο μας θα εκκλησιαστεί στον Ιερό Ναό της Αγίας Αναστασίας, 8:15-10:00.

Τα παιδιά θα επιστρέψουν στο σχολείο και στη συνέχεια θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων.

Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Αναγνώστου Ζωή

Ιαν 23

Christmas celebration around Europe – Τα Χριστούγεννα στην Ευρώπη

Η Ε1 τάξη του σχολείου μας, φέτος συμμετείχε σε πρόγραμμα eTwinning από τον Οκτώβριο 2017 μέχρι τον Ιανουάριο 2018, με θέμα : «Chrismas celebration around Europe».

Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης θα ήθελαν να ευχαριστήσουν τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων σχολείων εντός και εκτός Ελλάδας. Ενθουσιασμένοι από την όλη διαδικασία περιμένουν με αγωνία μια νέα συνεργασία στο μέλλον.

Η δασκάλα Σαμαρά Αναστασία  και οι μαθητές /τριες του Ε1.

Ιαν 16

Επίσκεψη της Δ’ τάξης στον πολυχώρο «Μικροί Ήρωες»

Από το αλεύρι στο ψωμί!!Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον πολυχώρο «Μικροί Ήρωες» στις 11/1/2018 και ζύμωσαν το δικό τους ψωμί!

Δεκ 13

Βαθμολογία Α’ Τριμήνου 2017-2018

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 θα γίνει η επίδοση των ελέγχων προόδου των μαθητών/τριών του σχολείου μας για το Α’ τρίμηνο του σχολικού έτους 2017-2018 και θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση  από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων, ως εξής:

17:00-19:00 μ.μ. ενημέρωση των τάξεων Α’ & Β’

18:00-20:00 μ.μ. ενημέρωση των τάξεων Γ’ , Δ’ ,Ε’ & ΣΤ’

Επίσης την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017 θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός όλων των τμημάτων του σχολείου μας.

Η Διευθύντρια

Αναγνώστου Ζωή

Νοέ 20

Φωτογραφίες γιορτής Πολυτεχνείου 2017

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από τη γιορτή:

Νοέ 14

Γιορτή Πολυτεχνείου Σχ. Έτους 2017-2018

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ότι οι εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου. Ώρα έναρξης των εκδηλώσεων 9:00 π.μ.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν μετά το τέλος των εκδηλώσεων.

Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει τη μέρα των εκδηλώσεων.

Παρακαλούμε να μεριμνήσετε για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών από το σχολείο.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της γιορτής:

Νοέ 13

Φωτογραφίες γιορτής 28ης Οκτωβρίου 2017

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από την γιορτή:

Οκτ 26

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου Σχ. έτους 2017-2018

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ότι οι εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου. Ώρα έναρξης των εκδηλώσεων 9:00 π.μ.

Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει τη μέρα των εκδηλώσεων.

Παρακαλούμε να μεριμνήσετε για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών από το σχολείο.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της γιορτής:

Οκτ 11

ΩΡΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Για να δείτε τις μέρες και ώρες ενημέρωσης & συνεργασίας πατήστε εδώ

Σεπ 26

ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

Αρχικά θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές του σχολείου μας που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας και διακρίθηκαν.

Οι μαθητές της φετινής ΣΤ που διακρίθηκαν είναι:
Αδάμου Εμμανουήλ – Έπαινος
Βελησσαρίου Αριστοτέλης-Έπαινος
Βικόπουλος Αντώνιος – Έπαινος
Σακαλή Άννα Μαρία – Έπαινος
Επίσης, οι μαθητές της περσινής ΣΤ που διακρίθηκαν είναι:
Μπάμπας Γεώργιος – Β Βραβείο
Ανδρέου Μαρία Γαβριέλα – Γ Βραβείο
Μπίνιος Ιωάννης – Γ Βραβείο
Βουζούκου Γεωργία – Έπαινος
Μποτούρης Εμμανουήλ – Έπαινος

Η βράβευσή τους θα γίνει την Κυριακή 1 Οκτωβρίου στο αμφιθέατρο των Θετικών επιστημών,
για τα παιδιά της φετινής Στ τάξης στις 1:30 μ.μ.
και για τα παιδιά της περσινής ΣΤ στις 10:30 π.μ.

Και πάλι τα θερμά μας συγχαρητήρια
Η Διευθύντρια του σχολείου
Ζωή Αναγνώστου