Ιούν 16

Το σχολείο μας

«Μόρφωση θα έπρεπε να είναι η διαδικασία του να βοηθάμε τον καθένα ν’ ανακαλύπτει τη μοναδικότητά του, να τον διδάξουμε πώς να αναπτύσσει αυτή τη μοναδικότητα κι ύστερα να του δείξουμε πώς να τη μοιράζεται, επειδή αυτός είναι ο μοναδικός λόγος για να έχουμε κάτι.»

Λέο Μπουσκάλια, Η αγάπη

Μιλώντας για την εκπαίδευση….

Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή του Βότση του Δήμου Καλαμαριάς. Στεγάζεται σε δύο κτίρια, το ένα κατασκευασμένο το 2012 στεγάζει 13 τμήματα, την αίθουσα εκδηλώσεων, το εργαστήριο πληροφορικής, το χημείο & αίθουσα εικαστικών, τα γραφεία διοίκησης και συλλόγου διδασκόντων ενώ το  άλλο είναι τμήμα του παλαιού διδακτηρίου που ανακαινισμένο στεγάζει 4 τμήματα και το γυμναστήριο.

Σεπ 06

Καλή Σχολική Χρονιά 2017-2018

Ο Αγιασμός του 17ου Δημοτικού & του 13ου Νηπιαγωγείου Καλαμαριάς

για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει

την Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017

στις 8:30 π.μ. στο προαύλιο του σχολείου μας.

Ιούλ 31

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Αγαπητοί γονείς και παιδιά, φίλοι και συνεργάτες

Σ΄ αυτή την τελευταία επίσημη επικοινωνία μου μαζί σας σαν Διευθύντριά σας, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω από καρδιάς για τη συνεργασία που είχαμε όλα αυτά τα χρόνια. Φτιάξαμε, όλοι μαζί, εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά, τοπικοί σύλλογοι και φορείς, ένα σχολείο που παιδαγωγικά και επιστημονικά αποτελεί πρότυπο. Δουλέψαμε συνεργατικά και στηρίξαμε ο ένας τον άλλο, δίνοντας εικόνα και μορφή σε ένα σύγχρονο παιδαγωγικό όραμα. Σας ευχαριστώ όλους για τη στήριξη, την ακούραστη προσπάθεια και υπευθυνότητα στο έργο σας αλλά και για την υποστήριξη του δικού μου οράματος. Θα ήθελα να ζητήσω την κατανόησή σας για τυχόν παραλείψεις ή ελλείψεις στο έργο μου.
Ξεκίνησα ένα σχολείο με 170 παιδιά και σήμερα, σε ένα νέο διδακτήριο πια, έχουμε 420 παιδιά, 220 από αυτά στο ολοήμερο και 50 στην Πρωινή Ζώνη. Ξέρετε όλοι τις δράσεις και τα προγράμματα που κάναμε και την επιμέλεια με την οποία φροντίζαμε –όλοι μας- τα παιδιά σας.

Δυστυχώς, για λόγους πέρα και έξω από τη θέλησή μου, δεν θα βρίσκομαι μαζί σας από τη θέση που είχα ως τώρα. Για λόγους που επέβαλε η ηθική μου δεν διεκδίκησα καμία άλλη θέση διευθυντού αφού θεωρώ πως το σχολείο στη σημερινή του μορφή είναι δημιούργημα της κοινότητάς μας και φέρει παντού τη σφραγίδα όλων μας. Δεν θα μπορούσα να βρω καλύτερες συνθήκες για να πραγματοποιήσω το εκπαιδευτικό μου όραμα αλλά και δεν είχα το δικαίωμα να αφαιρέσω από κανένα συνάδελφο Διευθυντή και το Σύλλογό του, το δικαίωμα να πραγματοποιήσει το δικό του.

Θα είμαι και φέτος στο σχολείο σαν εκπαιδευτικός στην οργανική μου κάνοντας τη διδακτορική μου έρευνα και συνεργαζόμενη μαζί σας σε ό, τι μπορώ να συνεισφέρω.

Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους συναδέλφους μου, τον Υποδιευθυντή του σχολείου μας κο Ραφτούλη και το βοηθητικό προσωπικό του σχολείου,  το Δήμαρχο Καλαμαριάς κο Μπακογλίδη, τους τεχνικούς που συχνά ταλαιπωρούνταν με τα προβλήματα του διδακτηρίου μας, ιδιαίτερα το τμήμα καθαριότητας. Την Αντιδήμαρχο Παιδείας κα Νικολέτου για τη δημιουργική συνεργασία αλλά και όλους τους αντιδημάρχους που με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η χώρα μας προσπάθησαν να κάνουν ό,τι ήταν δυνατό για να βοηθήσουν το σχολείο μας. Όλους εσάς που αποτελέσατε την «ομάδα του 17» και σταθήκατε αρωγοί στο να αποδείξουμε πως η δημόσια εκπαίδευση όταν υπάρχει κοινωνικό όραμα και υπευθυνότητα δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τα ιδιωτικά σχολεία.

Ελπίζω και εύχομαι  το σχολείο μας να έχει καλή συνέχεια.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Με βαθιά εκτίμηση

Η Διευθύντριά σας

ΓΙΟΥΛΗ ΚΑΦΕΤΖΗ

Ιούν 25

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-2017

5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής 2017 (ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ)

Παπαντωνίου Γεώργιος Ε2 1ο
Αιβαζίδου Ευδοκία Ε1 1ο
Σακαλή Άννα Μαρία Ε1 2ο
Βικόπουλος Αντώνης Ε2 3ο
Πέτροβα Βαλερία Ε1 3ο

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» 2017 για τους μαθητές Ε και ΣΤ Δημοτικού

Μπάμπας Γεώργιος ΣΤ2 1ο
Ανδρέου Μαρία-Γαβριέλα ΣΤ3 3ο

Διαγωνισμός Φυσικής 2017 (ΕΝΩΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ)

Μπίνιος Ιωάννης ΣΤ3 Άριστα με τόνο
Παπαντωνίου Γεώργιος Ε2 Άριστα με τόνο
Βικόπουλος Αντώνης Ε2 Άριστα με τόνο
Ανδρέου Μαρία-Γαβριέλα ΣΤ3 Άριστα
Σακαλή Άννα Μαρία Ε1 Άριστα
Χριστάνης Δημήτριος Ε2 Άριστα
Αλεξάκης Βασίλειος ΣΤ3 Βραβείο
Πέτροβα Βαλερία Ε1 Βραβείο

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Συγγραφής Παραμυθιού

1ο βραβείο:   Μην κλαις Ειρήνη από τους μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ1 με δασκάλα την κ. Κατερίνα Καπετάνιου.

Μαΐ 30

ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ

Μαΐ 30

ΘΕΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΗΜΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΔΗΜΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Φεστιβάλ Ανακύκλωσης στο Δήμο Καλαμαριάς και στο σχολείο μας!!!! Περάσαμε όλοι υπέροχα, παίξαμε και συζητήσαμε και βέβαια συνεχίζουμε τις δράσεις:

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΤΗΓΑΝΕΛΑΙΟΥ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΧΑΡΤΙΟΥ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΡΟΥΧΩΝ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΜΙΚΡΟΣΥΣΚΕΥΩΝ

Μπράβο σε όλα τα παιδιά και τους γονείς που στηρίζουν τις πρωτοβουλίες του σχολείου και προστατεύουν το περιβάλλον!

22η ΧΟΡΩΔΙΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙΟΥ

Η χορωδία μας θα εμφανιστεί την Πέμπτη 25.06.2017 στην 22η  Χορωδιακή Συνάντηση  Ασβεστοχωρίου!

Ακτίς Ονείρου 2017

Το σχολείο μας συμμετέχει στους 17ους Θεατρικούς Αγώνες «Ακτίς Ονείρου» με το «Σκλαβί» της Ξένιας Καλογεροπούλου.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΛΗΞΗΣ -ανακοίνωση προγραμματισμού εκδηλώσεων

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΛΗΞΗΣ Σάββατο 20 Μαΐου