ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΟΥ PROJECT «Τα Μοναστήρια του Πόντου-Πυλώνες της Ορθοδοξίας»

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΟΥ PROJECT

«Τα Μοναστήρια του Πόντου-Πυλώνες της Ορθοδοξίας»

Την Κυριακή 21 Απριλίου στις 12 το μεσημέρι, στην Εύξεινο Λέσχη Θεσσαλονίκης, Λεωφ. Νίκης 13, οι μαθητές/τριες και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας, του 2ου Γυμνασίου Ευκαρπίας και του 17ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς, σας προσκαλούμε στην εκδήλωση διάχυσης του project «Τα Μοναστήρια του Πόντου-Πυλώνες της Ορθοδοξίας».

Το έργο υλοποιήθηκε με σκοπό τη διατήρηση της Άυλης Πολιτιστικής κληρονομιάς των Ελλήνων του Πόντου και συμμετέχει στον 8o Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό: Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη…, που συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών.

Παιδαγωγικοί στόχοι του project είναι:

• η απόκτηση γνώσεων που σχετίζονται με τα Μοναστήρια των Ελλήνων στον Πόντο και μετέπειτα με τα Μοναστήρια των Ποντίων στην Ελλάδα,
  • η γνωριμία της προσφοράς του Κλήρου στα δύσκολα χρόνια του ξεριζωμού,
  • η γνωριμία με την ψαλτική παράδοση του Πόντου,
  • η εκμάθηση ποιητικών κειμένων του Πόντου, όπου ποίηση και ήχος συναντώνται,
  • η συνεργασία σε ομάδες, αξιοποιώντας όλα τα μέσα ΤΠΕ (Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνίας), έντυπο υλικό και η προσπάθεια για κοινούς διδακτικούς στόχους, διαθεματικά, μέσα από διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα,
  • η μύηση στη διαδικασία ανακάλυψης της γνώσης μέσα από την έρευνα, την ανάλυση-σύνθεση των δεδομένων και τη βιωματική προσέγγιση,
  • η δυνατότητα εμπλοκής όλων των μαθητών/τριών, αξιοποιώντας τις ξεχωριστές ικανότητες, δεξιότητες και γνώσεις κάθε μαθητή/τριας,
  • η καλλιέργεια της συνεργασίας των σχολικών μονάδων μεταξύ τους, καθώς και με σημαντικούς φορείς διαφύλαξης της Παράδοσης του Πόντου, όπως η Εύξεινος Λέσχη Θεσσαλονίκης και τα Σωματεία Παναγιάς Σουμελά, Αγίου Ιωάννη Βαζελώνος και Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων τον Πρόεδρο και το Διοικητικό Συμβούλιο της Ευξείνου Λέσχης για την ευγενική φιλοξενία της εκδήλωσης!

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα!

Με εκτίμηση,

Δέσποινα Παναγιώτου