17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς

Καλαμαριά

Τηλ.: 2310 434345

Το σχολείο μας

Το σχολείο μας ανήκει στο Δήμο Καλαμαριάς και βρίσκεται στην περιοχή του Βότση (Βικιπαίδεια για Ναύαρχο Βότση) . Το κτίριό του είναι ένα από τα παλιότερα της περιοχής (χτίστηκε τη δεκαετία του 50) και πρόσφατα γκρεμίστηκαν δύο αίθουσές του για να δημιουργηθεί χώρος για το νέο μας διδακτήριο. Ολοκληρωμένο , μας δέχτηκε απο τον Απρίλη του 2012 , όπου και λειτουργούμε.

Το σχολείο μας ανήκει στα 800 Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία Ενιαίου Αναμορφωμένου Προγράμματος. Αυτό σημαίνει ότι διδάσκονται Αγγλικά, Τεχνολογίες της Πληροφορίας, Θεατρική Αγωγή και Λογοτεχνία από την πρώτη Δημοτικού και ότι το διδακτικό ωράριο είναι από τις 8:10 έως τις 14:00, ενώ στη συνέχεια αρχίζει το Ολοήμερο πρόγραμμα με δυνατότητα αποχώρησης των παιδιών στις 15:30 ή στις 16:15. Το πρόγραμμα του Ολοημέρου αυτή τη στιγμή περιλαμβάνει προετοιμασία των μαθημάτων, αγγλικά, γυμναστική και θεατρικό παιχνίδι.

Συστεγαζόμαστε με το 4ο και το 13ο Νηπιαγωγεία Καλαμαριάς.

ΕΛΛΗΝΕΣ ΖΩΓΡΑΦΟΙ

ΒΡΥΖΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
"Ο ΟΡΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΛΑΥΡΑ"

ΒΡΥΖΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ