»

Ιούν 16

Το σχολείο μας

«Μόρφωση θα έπρεπε να είναι η διαδικασία του να βοηθάμε τον καθένα ν’ ανακαλύπτει τη μοναδικότητά του, να τον διδάξουμε πώς να αναπτύσσει αυτή τη μοναδικότητα κι ύστερα να του δείξουμε πώς να τη μοιράζεται, επειδή αυτός είναι ο μοναδικός λόγος για να έχουμε κάτι.»

Λέο Μπουσκάλια, Η αγάπη

Μιλώντας για την εκπαίδευση….

Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή του Βότση του Δήμου Καλαμαριάς. Τη σχολική χρονιά 2015-2016 ο αριθμός των παιδιών μας ανήλθε στα 384. Στεγάζεται σε δύο κτίρια, το ένα κατασκευασμένο το 2012 ενώ το  άλλο είναι τμήμα του παλαιού διδακτηρίου που ανακαινισμένο στεγάζει 4 τάξεις και το γυμναστήριο.

Μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο της δημόσιας εκπαίδευσης, θεωρούμε πως το στίγμα της εκπαιδευτικής μας μονάδας δίνεται από το παραπάνω απόσπασμα του μεγάλου παιδαγωγού Λέο Μπουσκάλια.

[slideshow_deploy id=’112’]